ornamentl O tetování ornamentp

   Během procesu tetování se v těle zvedá krevní tlak, proto nedoporučujeme před aktem konzumovat alkohol a drogy. Barva se pak nemusí dostat do kůže a je neustále vyplavována. Je zapotřebí si uvědomit, že tetování je nežádoucím zásahem pro náš organismus. Tělo tetování přijme, ale vnímá jej, jako když se nabouráte na kole a máte „silniční lišej“. Tetování se aplikuje do vaší kůže vpichem jehel v rozmezí od 0,5 do 1,5 mm hloubky. Barvy, které jsou sekulárně rozkládány v pigmentu se bezprostředně po tetování dostávají do krevního oběhu. V praxi to znamená, že od tatéra odejdete s čerstvým tetováním, které máte přelepené, a pro vás nastává ta lehčí část, čímž je ošetřování. Pro vaše tělo nastává během 10 - 12 hodin nejvýznamnější část pro přijetí samotného tattoo. Místo většinou oteče a dostane prudkou horečku, která nemusí odejít ani po 24 hodinách. Tělo se s cizorodou látkou vyrovnává a není proto vhodné rozjíždět více tetování najednou. Většina tatérů doporučuje dvě masti - Bepanthen plus a Calcium Panthotenicum. Nikdy nemažte čerstvé tetování ničím, co obsahuje „parfum“ či „alkohol“. Bylo by to pro vaše tattoo rovno sebevraždě. Vytvořil by se vám strup, který by vzal barvu s sebou a zbytečně by se muselo opět obnovovat. Mazat krémem by se tetování mělo alespoň do doby, než je čerstvé tetování sloupané a kůže se v místě tetování začíná regenerovat. První fáze zahojení nastane zhruba za 5 - 9 dnů. Místo je již sloupané a čerstvá kůžička se začíná hojit, zacelují se póry a kůže začíná nabírat svoji původní tloušťku a začíná svědět. Nikdy stroupky neškrabte a násilím neodstraňujte. Druhá fáze hojení nastává v období 10 - 21 dne. To je již škára zacelená a vytváří se konečná síla kůže. Ve třetí fázi v období 21 – 30 dne dochází ke konečnému zahojení a kůže má již obranné mechanismy v plné síle. V tomto okamžiku se dá hovořit o plném zahojení tetování.

   Během hojícího procesu si nenechávejte osahávat nové tetování druhými osobami, nenavštěvujte veřejná koupaliště, solária a v letních měsících zbytečně nevystavujte tattoo slunci (případně je potřeba ho zakrýt). Vezměte na vědomí, že působením času, UV záření a stárnutí pokožky může dojít na tetování ke změnám. Starejte se proto o tetování pravidelným používáním pleťových krémů obsahujících vitamín E.

o-tetovani

Bolí to?

Ano i ne. Nechat se tetovat není přímo bolestivé, spíše to je nepříjemné. Tetování je pociťováno jako pálení, ale každý má jiný práh citlivosti a tak to někdo snáší lépe a někdo hůře. Většina lidí je překvapena, že tetování není tak nepříjemné jak očekávali a chtějí si nechat udělat tetování další. Jsou ale na těle místa, kde tetování už opravdu bolí (páteř, vnitřní část ruky, krk, prsty, žebra).


Má tetovací studio používat nové jehly na každého zákazníka?

Ano, na každého zákazníka mají být použity nové jehly. V dnešní době jsou jednorázové jehly, vybalované z blisterpacku před zákazníkem běžným standardem. Hlavním důvodem ale není ani tak riziko infekce (to zaniká při použití kvalitní sterilizace), ale především to, že jehly se při prvním použití velmi otupí a kvalita dalšího tetování tupými jehlami by mohla být snížena.


Můžu dostat tetováním AIDS?

Šance, že dostanete AIDS tetováním je téměř nulová, ne-li nemožná, protože virus AIDS nemůže žít mimo tělo hostitele více než několik minut. Pokud studio používá kvalitní sterilizaci a dezinfekci a s tím spojené postupy tak nemůžete tetováním dostat AIDS.


Je tetování opravdu závislostí?

Ano, pro mnoho lidí je. Vím, že to zní podivně, ale pochopíte to, jestliže si necháte jedno udělat.


Může být tetování odstraněno nebo překryto jiným tetováním?

Ano, tetování může být odstraněno laserovým zařízením, obvykle na klinice plastické chirurgie. Ale tento zákrok provádí příslušný lékař, ne tatér. Tatér může tetování překrýt jiným tetováním. Tento zákrok se nazývá cover-up. Obvykle je to i levnější než odstranění laserem, po kterém můžou zůstat dokonce jizvy.


Může tetování vyblednout působením slunce?

Ano, může. Můžete to omezit tak, že si tetování natřete krémem s vysokým ochranným faktorem, když jdete na slunce.


Dochází v průběhu tetování k silnému krvácení?

Ve většině případů ne. Obvykle uvidíte jen pár kapek krve a někdy ani to ne. Jestliže ale dojde k silnějšímu krvácení, může být způsobeno několika důvody:

  • a) Před tetováním jste pil moc alkoholu.
  • b) Jste hemofilik (špatná srážlivost krve). Pokud ano, neměl byste být tetován.
  • c) Jste pod vlivem drog, nebo některých léků.
  • d) Jste diabetik (cukrovkář). Pokud ano, neměl byste být tetován.
  • e) Máte řídkou krev.
  • f) Vůbec jste se nenajedl, předtím, než jste se nechal tetovat.
  • g) Berete aspirin. Aspirin značně ředí krev.
  • h) Máte vysoký krevní tlak.


Můžu před tetováním aplikovat na pokožku nějaké anestetika (emla, mesocain atd.)?

Pouze pokud je to nevyhnutelné. Může dojít ke zdraví nebezpečné alergické reakci.


Můžu se nechat tetovat, pokud jsem těhotná, diabetička nebo epileptička?

Ne. Pokud jste těhotná, tak to může poškodit váš plod, nebo dokonce zapříčinit potrat. Diabetikům se špatně hojí rány a jsou náchylnější na infekci. Pokud jste epileptik, tak tetování může zapříčinit epileptický záchvat.


Jak mám udržet své tetování stále dobře vypadající?

Jednou z nejlepších věcí pro tetování je vitamín E. Pomáhá udržet barvy jasnější a udržuje vaše tetování stále čerstvé. Používejte pleťový krém, který obsahuje tento vitamín!


Kdy je nejlepší doba na tetování?

Určitě ne během léta, kdy se nechává tetovat většina lidí. Nejlepší dobou je zima a podzim. Důvodem je to, že tetování tak bude mít mnoho měsíců na zhojení se.


Změní se tetování, když budu posilovat a přiberu svalovou hmotu?

Tetování se roztahuje jen nepatrně a celkem pravidelně s přibývající svalovou hmotou. Musel byste přibrat obrovské množství svalové hmoty, aby se tetování nějak deformovalo.


Jak by to bylo s dárcovstvím krve, kdybych se nechal tetovat.

Transfůzní stanice obvykle požadují půl až 1 rok pauzu od posledního tetování. Potom není problém opět darovat krev. Je dost možné, že pokud jim bude sděleno, že tetování bylo provedeno v profesionálním studiu, které je pod pravidelným hygienickým dohledem, tak že lhůta bude kratší.


Je možné nechat se tetovat, když mám nějakou kožní chorobu (ekzém, psoriáza, chronické akné, apod.)?

V případě výskytu kožního onemocnění typu chronického ekzému, lupenky (psoriasis vulgaris), chronického akné apod., není vhodné tetování ani na ploše kůže, t.č. nepostihnuté onemocněním. Jedná se o choroby, jež vlastně postihují celý organismus, např. v případě ekzému se jedná o alergické onemocnění nejčastěji, v případě lupenky o genetickou zátěž, u akné o celkové hormonální změny v organismu. V případě, že dojde k určité formě podráždění - např. léky, potravinami, chemikáliemi apod., sem patří i tetování, může vlivem podráždění kůže jak mechanicky - tetovacími jehlami, tak chemicky - používanými pigmenty dojít k výsevu onemocnění i na místech, kde předtím (resp. před tetováním) nebylo patrné. Proto se v těchto případech tetování nedoporučuje.


Jak je to s dočasným tetováním?

Dočasné tetování nebo tetování na 5 let, jak se s oblibou používá tento termín, vůbec nedoporučuji z toho důvodu, že po určité době část takového tetování zmizí a většinou zůstanou v kůži jen barevná torza či fleky. Ty se nakonec stejně přetetují.

   Technika permanentní kresby na kůži, nazývaná „tetování“ (tattoo), se objevila v Polynésii, pravděpodobně na ostrovech Markézy. Slovo „tattoo“ pochází z polynéského „tatau“ (bolet). Mnoho původních tetovacích technik používají obyvatelé Polynésie dodnes. Barvu vpravují pod kůži pomocí ostrých jehel a pigment si zhotovují smícháním spáleného obilí s vápnem a kokosovým olejem. Víme, že tento druh umění byl známý dávno předtím, než se evropští námořníci objevili v jižních částech Pacifiku. Kreslené obrázky i design se vyvíjejí již několik tisíc let. Polynéské motivy měly magický význam, ale velkou roli sehrála i umělecká hodnota kreseb. Zřídkakdy tvoří uzavřený nebo omezený celek. Během života člověka s ozdobeným tělem byla kresba neustále doplňována, upravována a vylepšována. Navíc zasahovala další a další části lidského těla.

   Před dávnými dobami nebyli svým tetováním známí pouze bojovníci ze severu – Keltové a Vikingové, ale i Afričané a kmeny žijící na území Severní a Jižní Ameriky. V 17. století přivezl tetování do Evropy James Cook a tím začala jeho módní vlna. První tetování vznikalo v tajných společenstvích, politických organizacích, různých sektách apod. Tetování se stalo velmi oblíbeným v prostředí zločinců a kriminálních živlů, ale rovněž mezi úředníky a vysoce postavenými vrstvami. Jeden z nejstarších dochovaných příkladů tetování byl objeven na těle 4000 let staré mumie potomka krále Egypta. Obrázek Boha Slunce byl vytvořen vpichy jehly vyrobené z kosti, přičemž do rány byla vtírána směs zvířecího tuku a sazí.

   Indiánské kmeny používaly kultovní znaky jako symboly války, které měly vystrašit a zmást nepřítele. Svou kůži si propichovali pomocí trnů a mazali si ji směsí sazí a šťáv různých plodů. Julius Caesar napsal, že potetovaní keltští bojovníci vyvolali v jeho vojenských divizích hrůzu a zděšení. Eskymáci si pod kůži zasouvali kousky strun pokrytých sazemi.

   Někdy se z tetování stával amulet. Kresby se symboly zvířat měly svého nositele chránit a dodávat mu sílu a odvahu. Např. motiv delfína měl chránit před žraloky proto, že v místech, kde byli delfíni, nebyli nikdy vidět žraloci. V Evropě bylo tetování velmi oblíbené až do středověku. Křesťané nosili symboly křížů, ryb a Ježíšových iniciál. Pro jejich nepřátele bylo takové znamení jako stigma, pro věřící naopak znamení sjednocení. Později začali proti tetování protestovat sami křesťané, protože nikdo z nich nechtěl být označován za kacíře.

   Od 18. století prochází tetování renesancí. Námořníci připlouvající do přístavů si s sebou přinášeli stále lepší a dokonalejší způsoby zdobení těla. V 19. století používaly porodní báby tetování jako rozpoznávací znamení. V chudých sousedstvích Paříže sloužilo tetování pro označení novorozence a jeho matky, aby se zabránilo omylům. Ve stejné době se stalo tetování symbolem způsobu života. Muž jménem Constantin vystavoval své tělo, ozdobené více než 400 vytetovanými motivy, na veřejnosti, a dokázal si tak vydělat až 1000 dolarů týdně. Zájem o zdobení těla ožil díky Johnu Rutherfordovi, který byl v r. 1816 zajat maurskými kmeny žijícími na Novém Zélandu. Než byl propuštěn, podařilo se domorodcům pokrýt tetováním téměř celé jeho tělo.

   Existuje mnoho starých mýtů o tetování. V některých se hovoří o tom, že díky tetování budeš rozpoznán duchy svých předků, kteří zemřeli dříve, než ses narodil. Tetování je jediná věc, kterou si s sebou odneseš na onen svět

01   02   03

   Nabízíme vám tajemství Amazonských indiánů, relativně nedávno popsanou rostlinu z jihoamerického deštného pralesa. Domorodci ji nazývají JAGUa a plody této rostliny používají od nepaměti. Věří v jejich léčebné účinky, z dužiny vaří džem, alkoholické nápoje a šťávu z plodů využívají k vytváření rituálních obrazců na tělo. Barví pokožku do modročerna a má repelentní účinky.

04   05   06

   Nyní můžete i vy, poprvé v České republice, vyzkoušet gel vyrobený z plodů Genipa Americana. Jedná se o čistě přírodní produkt. JAGUa TETOVÁNÍ je srovnatelné s HENNOU, liší se pouze barvou. Plody obsahují aktivní složku genipin, barvící modře až černě. Nejprve šedavý obrazec potřebuje cca 24 hodin, aby dosáhl tmavě modré až černé barvy. Tím se liší od produktu chemického, tzv. henny, který má výslednou barvu okamžitě. Vzor vydrží na kůži podobně jako henna okolo 2 - 3 týdnů.

07   08   09